Ekonomi

ABD ve Tayvan ticaret inisiyatifinin ilk aşaması üzerinde anlaştı

ABD Ticaret Temsilciliği’nden (USTR) yapılan açıklamada, ABD ile Tayvan’ın “21. Yüzyıl Ticaretinde ABD-Tayvan Girişimi” müzakerelerini sonuçlandırdığı bildirildi.

Açıklamada, girişim kapsamında yapılan ilk anlaşmanın gümrük idaresi ve ticaretin kolaylaştırılması, iyi düzenleyici uygulamalar, hizmet iç düzenlemesi, yolsuzlukla mücadele ve küçük ve orta ölçekli işletmeler alanlarını kapsadığı belirtildi.

Anlaşmanın, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için her iki pazarda da yatırım ve ekonomik fırsatları kolaylaştırabilecek daha şeffaf, kolaylaştırılmış düzenleyici prosedürler oluşturabileceği, ABD’li işletmelerin ise Tayvanlı ve Tayvanlı müşterilere daha fazla iş sağlayabileceği kaydedildi.

Açıklamada, anlaşmanın personel ve işletmeler için yenilikçiliği ve kapsayıcı ekonomik büyümeyi teşvik etmek amacıyla ticarete katılımı derinleştireceği ve ABD ile Tayvan arasındaki ticareti artıracağı belirtildi.

Anlaşmanın önümüzdeki haftalarda imzalanacağı ifade edilen açıklamada, imzalanmasının ardından ABD ve Tayvan’ın tarım, dijital ticaret, çalışma ve çevre standartları, hükümetle ilgili işletmeler, ticari olmayanlar da dahil olmak üzere diğer ticaret alanlarında müzakerelere başlayacağı belirtildi. piyasa politikaları ve uygulamaları.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, söz konusu anlaşmanın ABD-Tayvan ekonomik ilişkilerini güçlendirme yolunda değerli bir adım olduğunu belirtti.

Anlaşmanın iki ülkenin nasıl birlikte çalışabileceğini ve karşılıklı ticaret önceliklerini ilerletebileceğini gösterdiğine işaret eden Tai, “Bu müzakereleri sürdürmeyi ve 21’inci yüzyılın acil ekonomik zorluklarını ele alan sağlam ve yüksek standartlı bir ticaret anlaşması imzalamayı dört gözle bekliyoruz” dedi. yüzyıl.” değerlendirmesini yaptı.

ABD yönetimi geçen yıl Ağustos ayında Çin ile egemenlik anlaşmazlığı içinde olan Tayvan ile yeni bir ticaret girişimi için resmi görüşmelere başlayacağını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu