Haber

Kayseri’de “Deprem ve İki Ülke: Japonya ve Türkiye” konferansı düzenlendi

Mimarlar Odası Kayseri Şubesi tarafından Kayseri Ticaret Odası (KTO) ev sahipliğinde “Deprem ve İki Ülke: Japonya ve Türkiye” konferansı düzenlendi.

KTO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, KTO Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, dünyadaki depremlerin yüzde 20’sinin Japonya’da olduğunu belirtti.

Kayseri’de meydana gelen depremlerle ilgili de açıklama yapan Yoshinori Moriwaki, “Kayseri’de insan rahat edebilir. Bana göre Kayseri’de çok büyük bir deprem beklenmiyor ama dün yaşanan depremler gibi olabilir. Kayserililer sakin olmalı, panik yapmamalı.” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin beklendiğini vurgulayan Yoshinori Moriwaki, şunları söyledi:

“Geçen yıl 8 Aralık’ta Kahramanmaraş’a geldim ve deprem uyarısında bulundum. Türkiye’de uzun süredir deprem olmuyordu. Deprem bekliyorduk ama bu kadar erken olmasını beklemiyordum. Bana sorulunca dedim ki. Hatay’da deprem olur” diye konuştu. “Risk açısından üçüncü bölgeyi riskli görüyorum. Bir kısmı batık bir modül ama yüksek bir yer olarak söylüyorum. Kayseri tam olarak fay hattı üzerinde değil. Türkiye ve Japonya hem kültür hem de coğrafya olarak birbirine çok benziyor.”

Konferansta Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, Mimarlar Odası Kayseri Şube Başkanı Murtaza Er ve KTO Başkanı Ömer Gülsoy da birer konuşma yaptı.

habergonen.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu