Haber

HDP-Demirtaş krizinin perde arkasında Başak Demirtaş mı var?

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Edirne’de tutuklu selahattin demirtaş aktif politikayı bıraktığını açıkladı. Demirtaş daha sonra verdiği bir röportajda HDP’nin seçimlerde aday göstermeme kararı almasına giden süreci anlattı.

“CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞINA HAZIR OLDUĞUMU BELİRLEDİM”

Demirtaş, “Benim adaylığım partimizin oy oranını da yükseltebilir” dedi. Oy Konsey adaylığımı reddetse bile daha sonra çıkaracağımız adayı tabanımızın benimsemesinin daha kolay olacağını belirttim. Ancak teklifim sebepsiz yere reddedildi. Hala ilişkiyi bilmiyorum. Bu tartışmalar sürerken bir deprem oldu ve ardından süreç aday belirlememe aşamasına geldi. Bu karar, Genel Merkez ve ittifak bileşenleri tarafından ortaklaşa alınmıştır. Önceden bilgilendirildim, tabii ki bu kararımızın arkasında durduk.”

HDP: KADIN ADAY TEKLİFİ VAR

Demirtaş’ın açıklamaları siyasi zeminde büyük yankı uyandırırken, bugün basın toplantısı düzenleyen HDP Sözcüsü Ebru Günay konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Günay, “Yasal statüsü nedeniyle cumhurbaşkanı adaylığı ilgili kurullarımızca değerlendirilmedi. Kadın cumhurbaşkanı adayı önerisi vardı.” sözlerini kullandı.

EŞİNİN İSMİNİ VERDİ Mİ?

HDP ve Selahattin Demirtaş kanadındaki gelişmeler dikkatle takip edilirken; Siyaset ve siyasetle yakından ilgilenen Demirtaş’ın adayı olarak oyBu süreçte sık sık meydanlarda boy gösteren eşi Başak Demirtaş’ı tavsiye ettiği söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu