Haber

Fas: İsrail ile ilişkilerimiz Filistin ile ilişkilerimize zarar vermeyecek

Fas Dışişleri Bakanı Nasser Burita, ülkesinin İsrail ile olan bağlarının Filistin ile olan ilişkilerine zarar vermeyeceğini belirtti.

Fas haber ajansı MAP’ın haberine göre Burita, resmi temaslarda bulunmak üzere Fas’a gelen Filistin Sosyal Kalkınma Bakanı ve Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu Üyesi Ahmed el-Majdalani ile başkent Rabat’ta görüşmeye geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Burita, “Fas’ın İsrail ile ilişkileri var ama bu bizim Filistin halkıyla ilişkilerimizi ve onların meşru haklarının savunucusu olmamızı etkilemedi ve etkilemeyecektir.” sözünü kullandı.

Filistin konusunda ülkesinin tavrının net ve değişmez olduğunu belirten Burita, “Fas, iki devletli çözüm formülünü başarısızlığa uğratacak her şeye, tek taraflı eylemlere, yerleşim politikalarına ve Filistin halkının haklarına zarar verecek provokatif eylemlere karşıdır. ” değerlendirmesini yaptı.

Burita, Majdelani ile gerçekleştirdiği görüşmenin Fas ve Filistin’in ortasında sosyal başta olmak üzere her alanda iş birliğini konuşmak için iyi bir fırsat olduğuna dikkat çekti.

22 Aralık 2020’de Fas ve İsrail arasında diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesi kapsamında 4 anlaşma imzalandı ve çeşitli alanlarda ortak iş birliği yoğunluk kazandı.

kemah-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu