Haber

Çin’de çığ düştü, 1000 turist mahsur kaldı

Çin’in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde çığ düşmesi sonucu yaklaşık 1000 turistin bir köydeki tatil beldesinde mahsur kaldığı açıklandı. Metrelerce kar yağışının olduğu bölgede hava koşullarının tahliye çalışmalarını zorlaştırdığı belirtildi.

Reuters’in haberine göre Kazakistan, Rusya ve Moğolistan’ın ucuna yakın Hemu köy yolu çığ nedeniyle ulaşıma kapatıldı. Son 10 gündür kar yağan ve çığ nedeniyle yolun günlerdir kapalı olduğu bölgede hafta sonu bazı turistlerin helikopterle güvenli bölgelere tahliye edildiği bildirildi. Kar yağışının onlarca çığı beraberinde getirdiği, bazı bölgelerde kar derinliğinin 7 metreyi aştığı paylaşıldı.

‘Daha önce hiç bu kadar sık ​​çığ görmedik’

Yaklaşık 50 kilometrelik yolun hizmete açılması çalışmaları bir hafta önce başladı. Karla birlikte yol üzerindeki kaya, moloz ve ağaçların kurtarma ve kar temizleme çalışmalarını zorlaştırdığı bölgede, arama kurtarma ekipleri yolu açmak için kürek ve ekskavatörlerle çalışmalarını sürdürmeye çalışıyor.

Çin devlet televizyonu CCTV’nin haberine göre, askeri helikopterin un ve yakıt gibi temel ihtiyaçları bölgeye ulaştırmak üzere yola çıkması beklenirken, uçuş bu sabah ertelendi.

Altay bölgesindeki karayolu yetkilileri, arama-kurtarma ve yardım çalışmalarına 53 personel ve 31 aracın katıldığı bilgisini verdi. Karayolu İdare Bürosu başkanı Zhao Jinsheng, CCTV’ye yaptığı açıklamada, “Çığ durumu nispeten özel bir durum; daha önce çok fazla kar yağışı gördük, ancak hiç bu kadar sık ​​çığlara tanık olmadık.” dedi. Hemu köy yolunun son 4 kilometresinin çığ nedeniyle halen kapalı olduğunu belirten yetkili, çalışmaların bir süre daha devam etmesini beklediğini söyledi. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu