Ekonomi

BEBKA’lı gençlere istihdam, üretici kooperatiflerine destek

BURSA (İGFA) –Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ile uyum içinde çalışmalarını sürdüren Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), olarak belirlediği ‘genç istihdamı’ alanındaki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. 2022-2023 teması.

BEBKA, Bursa’nın son yıllarda değer kazanan konulardan biri olan e-ticaretteki kapasitesini artırmak ve gençlere doğrudan istihdam edilebilecek beceriler kazandırmak amacıyla ‘E-Ticaret/İhracat Uzmanlığı’ düzenledi. Üniversitede okuyan ve yeni mezun olan gençlere yönelik eğitimler.

72 saatlik ağır antrenman programını başarıyla tamamlayan gençlere uzmanlık sertifikalarını veren BEBKA Genel Sekreteri Prof. M. Zeki Durak, “Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’nin e-ticaret hacmi 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 109 artışla 800,7 milyar TL’ye ulaştı. Sipariş sayısı yüzde 43 artarak 4 milyar 787 oldu. Rakamlar şubenin hızla büyüdüğünü gösterirken işletmelerimizin de bu trendi yakalaması gerektiğini gösteriyor. Bu kapsamda Bursa’nın ülkemizdeki e-ticaret payını artırmak amacıyla E-Ticaret Büyüme Programı’nı geliştirdik. Gençlerimizin yenilikçi iş modelleriyle üretim ve ticaret dünyasına dahil olmasını ülkemizin geleceğini güvence altına almak olarak görüyoruz. Bu kapsamda teknik ve mali desteğimizle farklı kurumlarla iş birliği yaparak gençlerimizin nitelikli iş gücü olarak istihdama katılmalarının önünü açmayı hedefliyoruz.”

DİJİTAL ÇAĞDA KOOPERATİFLER GÜÇLENECEK

13 gün süren eğitimde katılımcılara ‘e-ticarete giriş, e-ticaret sitesi kurulumu, markalaşma, sosyal medya stratejisi, yerel ve global pazarlarda satış, ödeme, lojistik süreçler ve müşteri yönetimi’ hakkında bilgiler verildi. BEBKA tarafından verilen e-ticaret eğitimini başarıyla tamamlayan gençler, 2 ay süreyle eğitim hizmeti veren firmaya ve Bursa’da faaliyet gösteren kadın kooperatiflerine danışmanlık yapacak. Bu kapsamda hem gençler uzmanlıklarını geliştirecek hem de kadın kooperatifleri e-ticaret dünyasına adım atarak dijital çağda büyüme fırsatı yakalayacak.

kurtalanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu