Haber

Şuşa şehrinin 270. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Roma’da özel bir konser düzenlendi

Azerbaycan’da Şuşa şehrinin kuruluşunun 270. yıl dönümü münasebetiyle Azerbaycanlı sanatçılar İtalya’nın başkenti Roma’da konser verdi.

Şuşa’nın 270. Yıldönümü ve 2022’nin Azerbaycan’da “Şuşa Yılı” ilan edilmesi münasebetiyle Azerbaycan Roma Büyükelçiliği Haydar Aliyev Vakfı, Azerbaycan Kültür Merkezi ve İtalya-Azerbaycan Odası’nın katkılarıyla Teatro Sala Umberto’da. ticaretin. “Har-ı Bülbül” adlı konser verildi.

Konser öncesi kapıda konuklarını Azerbaycan’ın yeni Roma Büyükelçisi Rashad Aslanov ve eşi Nermin Aslanova ile Azerbaycan’ın yeni Vatikan Büyükelçisi Ilgar Muhtarov karşıladı.

Konsere İtalya’da yaşayan Azeriler başta olmak üzere iş, sanat, siyaset, diplomasi ve akademi dünyasından çok sayıda konuk katıldı.

Büyükelçi Aslanov, konser öncesi yaptığı konuşmada, 270 yıllık tarihe sahip Şuşa’nın yaklaşık 30 yıllık Ermeni işgali altında büyük yıkımlara uğradığını, şimdi ise işgalden kurtularak yeniden ayağa kalkmaya başladığını belirtti.

Konserde Azerbaycanlı sanatçılar Kamila Nabiyeva, Erkennin Ahmadov, Sahib Pashazade, Hayyam Mammadov ve Saida Taghizade, Azerbaycan halk müziği ve İtalyan klasik eserlerinin önde gelen modüllerini seslendirdiler.

Konser büyük beğeni topladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu