Haber

MSB’den tahıl koridoru açıklaması: Faydalı toplantılar yapıldı

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ukrayna, Rusya Federasyonu ve Birleşmiş Milletler ile 10-11 Mayıs 2023 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz ikili ve çok taraflı görüşmelerimiz kapsamında;

İki gün boyunca tarafların yaklaşımlarıyla faydalı görüşmeler yapıldı.
Taraflar, çatışma koşulları nedeniyle Ukrayna limanlarında mahsur kalan ticari gemilerimiz ve mürettebatının geri dönüşünün tahliye faaliyetinin planlanması ve icrasına uyumlaştırılmasına ilişkin olumlu yaklaşımlarını dile getirmişlerdir.
Ayrıca bu operasyonun Ukrayna limanlarında mahsur kalan diğer ülkelerden gelen gemilerin tahliyesi için model teşkil etmesi ve önümüzdeki dönemde bu yönde yapılacak çalışmalara destek olması konusunda mutabık kalındı.
Dünya genelinde gıda fiyatlarının istikrarına değerli katkılarda bulunan, dünya gıda arzı ve güvenliği açısından hayati bir öneme sahip olan Karadeniz Tahıl İşletmesi’nde imzalandığı günden bu yana olumlu ve olumsuz gelişmeler kaydedildi.
Tahıl İnisiyatifi’nin önümüzdeki dönemde aktif bir şekilde faaliyetlerine devam etmesi için çalışmaların teknik düzeyde Türk konut sahipliğinde ve dörtlü formatta devam etmesi taraflarca kabul edildi.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

haberadapazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu