Sağlık

İsrailli araştırmacılar nitrik oksit seviyeleri ile otizm arasında bağlantı buldu

KUDÜS, 23 Mayıs (Xinhua) — Advance Science dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bir grup İsrailli araştırmacı beyindeki yüksek nitrik oksit seviyeleri ile otizm arasında “önemli bir bağlantı” buldu.

Bulgular, otizm spektrum bozukluklarının tedavisi için yeni ilaçların geliştirilmesini sağlayabilir.

Kudüs İbrani Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmada, otizme neden olan genetik mutasyona sahip laboratuvar hayvanlarında beyindeki nitrik oksit düzeylerinin düşürülmesinin otistik gösterge ve davranışlarda azalmaya neden olduğu keşfedildi.

Deney sonucunda, hayvanlar daha sosyal ve daha az korkak hale geldiler, daha az tekrarlayan davranışlar sergilediler ve yeni nesnelere daha fazla ilgi gösterdiler.

Ayrıca nitrik oksit seviyelerinin düşürülmesinin nöronal göstergelerde önemli iyileşme sağladığı görülmüştür.

Araştırmacılar ayrıca kök hücrelerde ve düşük işlevli otizm spektrum bozukluğu olan çocuklardan alınan klinik kan örneklerinde nitrik oksit ile otizm arasında bir bağlantı olduğuna dair kanıtlar buldular.

Nitrik oksit, vücuttaki hücreler tarafından üretilen bir gazdır. Bu gazın kan basıncını, iltihaplanmayı ve bağışıklık sistemini düzenlemek de dahil olmak üzere çeşitli işlevleri vardır.

Bununla birlikte, yüksek nitrik oksit seviyeleri savurgan olabilir. Daha önce yapılan çalışmalarda yüksek nitrik oksit düzeylerinin ortasında Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı ve şizofreni gibi çeşitli rahatsızlıklarla temas olduğu tespit edilmişti.

Kaynak: Xinhua / Sağlık

adapazariajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu