Ekonomi

İGSAŞ, Samsun ve Hatay’da iki yeni gübre fabrikası kuruyor

İGSAŞ’ın Samsun’da inşaatı devam eden yıllık 200 bin ton üretim kapasiteli organomineral kompoze gübre fabrikasının bu yılın son çeyreğinde üretime geçmesi beklenirken, yıllık 250 bin ton kapasiteli kompoze gübre fabrikası yatırımı Ton’un Hatay’da 2024 yılı sonunda devreye alınması hedefleniyor.

Hatay yatırımı deprem bölgesine canlılık getirecek

İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, deprem nedeniyle ağır hasar gören bölgenin yeniden yapılanmasına zemin hazırlamak amacıyla Hatay’da fabrika kurma kararı aldıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Hatay’da hayata geçireceğimiz yıllık 250 bin ton kapasiteli kompoze gübre fabrikası bölge sanayisine ve tarımına katkı sağlayacak. 2024 yılı sonunda fabrikamızı 60 milyon Euro’luk yatırımla üretime geçirmeyi planlıyoruz. Bölgenin deprem sonrası çekim merkezi ilan edilmesi yatırımcılar için avantaj sağladı.

Ünal, “Kocaeli fabrikamız Marmara ve Ege bölgelerine hizmet verirken, Samsun’daki fabrikamız Karadeniz’e, Hatay’daki tesisimiz ise Doğu Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu havzalarına odaklanacak. Aynı zamanda Akdeniz yemeğinden ihracat yapacağız. Bugün 240 bin ton kompoze gübre kapasitesine sahip olan şirketimiz, 2 yılda 3 farklı noktada 700-750 bin ton kompoze gübre üretecek” dedi.

Yeşil üretim ihracat gücünü artıracak

Kütahya’da kurulu gücü 30 megavat (MW) olan güneş enerjisi santralini (GES) devreye almaya hazırlanan şirket, bu yatırımla karbon salınımını azaltmak için önemli bir hamle yapacak.

Ünal, “Yeşil Anlaşma ile 2021 Ocak ayı itibari ile sınırda karbon vergisi mekanizması (CBAM) getirildi. Burada 5 sektör seçildi ve bu sektörlerden biri de gübre. Firma olarak ihracat hacimlerimizi artırmak için çok büyük hedeflerimiz var. 2026 ve sonrasında Avrupa’ya ihracatta sorun yaşamamak için karbon nötr olmamız gerekiyor. 30 megavatlık bu GES projesi de bu amaca hizmet edecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu